Tapintsd ki az ovulációt!
Ez a téma elképzelhető, hogy ellenérzést vált majd ki benned ("brrr, dehogy nyúlik én be ODA"), de ennek ellenére javaslom, hogy olvasd végig, mert alkalmazása esetén nagyszerű eszköz lesz a kezedben a "tökéletes időzítéshez".
Cervix-váladék
A méhnyákod – vagy cervix-váladék – folyamatosan termelődik a ciklusod folyamán, és minősége, illetve mennyisége a hormonműködés következtében folyamatosan változik. A ciklus egyes szakaszait – beleértve az ovulációd közeledtét, illetve akár magát az ovulációt is – kiválóan be lehet azonosítani a méhnyákod állagának folyamatos figyelésével.
Oké, ez valóban azzal jár, hogy bizony, hozzá kell jutni a vizsgálandó anyaghoz, de hidd el, ez a kis kellemetlenség (ha annak éled meg), semmi ahhoz képest, mint pl. a petevezeték átjárhatósági vizsgálat. Nem fájdalmas, és nem is árt, ráadásul önmagad végzed el a fürdőszoba magányában, sokkal jobban megismerve a saját testedet.
Hogyan változik a méhnyák?
A ciklusod folyamán a méhnyákod az ovulációhoz közeledve egyre síkosabbá, bőségesebbé, és áttetszőbbé válik. Ennek az az oka, hogy a természet igyekszik megkönnyíteni az utazást a spermiumok számára. Az úgynevezett nyákdugó, amely a terméketlen időszakodban a méhszájad bejáratát védi, az ovulációhoz közeledve az ösztrogén hormon hatására egyre folyékonyabbá, és átlátszóbbá válik.
Az ovulációkor a méhnyákod már teljesen olyan, mint a tojásfehérje, így a spermiumok könnyedén áthatolhatnak rajta. Ha mintát veszel belőle, és két ujjad közé fogod, majd a két ujjadat távolítod egymástól, akkor az ujjak között hosszú fonál képződik a méhnyákból. Ez a módszer a hőmérsékleti adatokkal kiegészítve egész jó támpontot nyújthat az együttlétek időzítéséhez.
Vigyázz, kész, rajt?
Ahogy már fent is írtam, az ovulációhoz közeledve a méhnyák állaga tojásfehérje-szerűvé változik. De honnan tudhatod, hogy mikor van az alkalmas időpont? Egyrészt figyeld a hőmérsékleti adataidat. Ahogy már a testhőmérséklet-méréssel kapcsolatos részben olvashattad, a testhőmérsékleted az ovulációhoz közeledve nagy valószínűséggel kicsit leesik. Ugyanakkor a méhnyák mennyisége nagy mértékben megnő, és csúszós érzéssel jár együtt. Némelyeknek ilyenkor olyan nagy mennyiségű méhnyák is termelődhet, hogy a hirtelen nedvesség érzet hatására úgy érzik, mintha kicsit bepisiltek volna, de természetesen nem erről van szó.
Általában a méhnyák tojásfehérje-szerűvé válása 4-5 napig tart, de van akinél tovább is. (Nálam általában 5 nap volt a jellemző.) Szintén van, akinél ez a tojásfehérje-állapot sosem áll elő, de a nyák mennyisége ezeknél a nőknél is megnő. Az időzítés elvileg azon a napon a legtökéletesebb, amikor a méhnyák mennyisége és minősége a legjobb a megfigyeléseid szerint: azaz nagy mennyiségű, tojásfehérje-szerű váladékot tapasztalsz. A fogantatás még az ezt követő napon is bekövetkezhet, figyelembe véve a petesejt és a spermiumok élettartamát, illetve mozgékonyságát.
A tüszőrepedést követően a nyák mennyisége csökken, majd áttetszőből fehéres színűvé és krémes állagúvá válik. Ilyenkor a nyákdugó már nem átjárható a spermiumok számára.
Ovuláció után
Az ovulációdat követően 3 nappal a méhnyák mennyisége nagy mértékben lecsökken, és krémes állagúvá válik. A várható menstruációd előtt a nyák mennyisége 1-2 napig ismét áttetszővé válhat. Ennek az az oka, hogy a méhnyálkahártyából a leválása előtt folyadék távozik, tehát nem összekeverendő a termékenység jelével.
Milyen a méhszáj?
A méhnyákod és a méhszájad egyidejű vizsgálata szintén segítséget nyújthat a teherbeeséshez a számodra. Sajnos a méhszáj állapotainak felismerése már nem olyan könnyű, de előbb-utóbb meg tudod különböztetni egymástól a különböző fázisokat. Ahhoz, hogy ezt el tudd végezni, fel kell nyúlnod a hüvelyedben a méhszájig, és ki kell tapogatnod a méhszáj formáját. A vizsgálatot lehetőség szerint este végezd el.
A ciklusod kezdetén azt fogod tapasztalni, hogy könnyen eléred a méhszájat, amely zárt, és kemény, érzésre olyan, mintha egy orrot tapogatnál. A ciklus változása során az ovulációhoz közeledve a méhszáj egyre feljebb emelkedik, és egyre puhább lesz. Az ovuláció előtt tapintásra olyan érzés lesz, mintha egy szájat tapogatnál, és már sokkal nehezebben fogod elérni, mint a ciklus elején.
Az ovulációt követően a méhszáj ismét megkeményedik, majd visszazárul, és leszáll.
Hátrányok
Sajnos a méhnyákot könnyen össze lehet téveszteni a spermával, ezért szeretkezés után 24 órával óvatosan vizsgálódj, nehogy téves eredményekre juss. A megfigyeléseidet ne alapozd izgalmi állapotban vizsgált méhnyákra, mert annak a mennyisége és minősége nem mérvadó a termékenységre vonatkozó megfigyelések szempontjából. Én azt javaslom, hogy minden este/reggel (amikor szoktál) zuhanyzás/fürdés előtt tiszta kézzel végezd el a vizsgálatot.
Betegség esetén
A nyák állagát a különböző gombás és egyéb hüvelyi fertőzések is befolyásolhatják. Ilyenkor az eredmény nem értékelhető. Fontos, hogy ha a hüvelyváladékod nem átlátszó, fehér vagy halványsárga, és esetleg még szagos is, azonnal fordulj orvoshoz a további problémák megelőzése érdekében.
Ha kizártnak tartod, hogy megpróbáld a fenti módszerek segítségével megállapítani az ovulációd időpontját, akkor választhatsz egy másfajta megoldást is, az ovulációs tesztet. Erről bővebben az Ovulációs teszt című cikkben olvashatsz.
Késik nálatok a gyermekáldás? Azt gondolod, lehet, hogy ennek lelki oka van? Akkor érdemes megnézned, hogyan és miben segíthet a Babahívogató Program, amellyel a termékenységi problémák lehetséges lelki okait próbáljuk feltárni közösen a leendő anyukával:
Babahívogató Program - hogy mielőbb jöjjön a baba
Szeghy Krisztina
Pszichológiai mentor, családsegítő konzulens
20/255-62-69
szeghykrisztina [at] gmail [dot] com
www.szeghykrisztina.hu