A hormonrendszer támadói: az EDC-k

Pedig a babaprojekt kifejezés inkább annak köszönheti a létrejöttét, hogy a várandósság manapság egyre több nő számára tűnik elérhetetlen álomnak. A világszerte csökkenő termékenység miatt a nők kénytelenek projektként gondolni a fogantatásra, és próbálnak minél tudatosabban felkészülni rá. Egészségesebb életformára váltanak, felkeresik a nőgyógyászukat egészségügyi ellenőrzés céljából, vitaminokat kezdenek szedni, hőmérőznek, ovulációs tesztelnek.
Sokszor azonban hiába minden erőfeszítés, akár hosszú évekig is várni kell a gólya érkezésére. És ennek nem csak a nők karrier-építési, önmegvalósítási törekvése az oka, mint ahogy a fent idézett bírálók gondolják.2011-ben ugyanis a nők szervezetének számos olyan, rajtuk kívül álló tényezővel kell megküzdenie, amely csökkenti a fogamzóképességüket. Egész hadsereg támadja a hormonrendszert, „akikkel” szinte lehetetlen felvenni a küzdelmet.
A hormonrendszer támadói
A szóban forgó támadók az EDC-k (endocrine disrupting chemicals), magyarul: az endokrin, vagyis a hormonális rendszert károsító vegyi anyagok. Amint az az elnevezésből is látszik, olyan anyagokról van szó, amelyek megzavarják a szervezet kényes hormonális egyensúlyát.
Hogyan kerülhetnek a szervezetünkbe? Sajnos ezer és egyféle módon. A nők a reggeli felkeléstől kezdve az esti lefekvésig ilyen anyagok tömegeivel találkozhatnak, kozmetikai szerek, mosószerek, tisztítószerek, tamponok,WC papír, de akár élelmiszerek és csapvíz formájában is.
A folyamatosan a szervezetünkbe kerülő méreganyagok ténye felett hosszú évekig elsiklott az emberiség, mára azonban a pajzsmirigybetegek, illetve a meddőségi problémákkal küzdő párok növekvő száma miatt nem lehet fölöttük szemet hunyni. Szerencsére egyre több az EDC-anyagok káros hatásaival foglalkozó kutatás. Ez nagyon fontos, hiszen jelenleg közel százezer, a hormonháztartás egyensúlyát felborító szer van forgalomban szerte a világon. Hol találkozhatsz velük?
„Mosó Masa mosodája”
Ezt a táblát kitehetné az ablakára szinte minden nő, főleg akinek már gyermeke is van. Időnként hihetetlen mennyiségű elmosandó ruha- és edényhalmon kell túlesnünk a fárasztó munkanap végére. Sajnos miközben elvileg tisztogatunk, saját magunkat viszont „szennyezzük”. A jó barátként üdvözölt mosó, mosogató és tisztítószereink ugyanis hormonhatású vegyületek tömegeit tartalmazzák, amelyek a bőrünkön keresztül felszívódnak a szervezetünkbe. De az sem mindig segít, ha gumikesztyűt húzol, bizonyos anyagok ugyanis az orrod nyálkahártyáján keresztül is bejuthatnak a szervezetedbe.
„Mert megérdemlem!”
Hááát, ezt biztos nem. Elnézést kérek a neves kozmetikai cégtől, amiért épp az ő szlogenjüket választottam, mert nem néztem utána, hogy az ő termékeik vajon mekkora mennyiségben tartalmazzák a kozmetikai termékek tartósítására használt parabeneket, amelyek a bőr alá jutva akár sejtburjánzást is elindíthatnak. :(
De természetesen a kozmetikai ipar nem ezt az egy káros anyagot használja. Számos olyan hormonhatású vegyülettel bombáznak minket, amely a legkevésbé sem tesz jót a babára vágyó nők hormonrendszerének, bár lehet, hogy a ráncaikat valóban kisimítja.
Csapvíz? Ásványvíz? Tisztított víz?!
Magyarország a vizek országa, szokták mondani, és ez lassan az ivóvízként fogyasztható víz-fajták számára is igaz. A csapvíztől kezdve a különböző dúsított, tisztított palackos vizekig széles a skála. Hogy melyik mennyire egészséges, most nem boncolgatnám, inkább azzal foglalkoznék, hogy melyikből kerülhet szervezetünkbe EDC.
Az ásványvízipar képviselői szerint a csapvíz női nemi hormon maradványokat tartalmaz, amely a női vizeletből kerül a szennyvízbe, majd az elvileg tisztított ivóvízbe. A csapvíz-fanok szerint mindez az ásványvíz gyártók rémhír keltése, mert ugyan valóban nem megoldott a csapvízből a női nemi hormonok kiszűrése, de a benne lévő mennyiség annyira elenyésző, hogy az nem befolyásolhatja a hormonrendszerünket.
De az ásványvíz-lobby is megkapta a magáét. A csapvíz fanok szerint a műanyag palackok olyan anyagot tartalmaznak, amely belekerülve az emberi szervezetbe felborítja a hormonrendszer egyensúlyát. A gyártók azonban azzal védekeznek, hogy ez csak akkor kerülhet bele magába a vízbe, ha a palackot hőhatás éri. (Csak zárójelben jegyezeném meg: és ki tudja ellenőrizni, hogy hányszor és mennyi hőhatás érte az ásványvizemet, mielőtt az ebédnél kibontom?)
A vita tehát zajlik, vannak érvek és ellenérvek, egy biztos: a szervezetünk több, mint 70 %-a víz, amelyet folyamatosan pótolnunk kell. Lehetőség szerint jó lenne EDC-mentesen tenni mindezt.
Élelmi-szereink?!
…és ha mindez még nem elég ahhoz, hogy csökkentse a termékenységünket, nosza, az esti vacsival még bekapunk egy kis xenoösztrogént a májkrém konzervvel együtt. Az élelmiszereink is tartalmaznak ugyanis olyan anyagokat, amelyek beavatkoznak a hormonháztartásunk működésébe. Különösen igaz ez a konzervekre. A belsejükben található, a fémes íz távoltartására hivatott műanyag borítás a nagy ellenségünk, ugyanis BPA-t tartalmaz, amely egy radikális hatású xenoösztrogén.
Metroszexuális férfiak, korán érő kislányok
Mit „köszönhetünk” tehát az EDC-nek? Azt, hogy a párjainknál egyre gyakoribb az „alacsony spermaszám” diagnózisa. Hogy évekig várunk a kisbabánk érkezésére. Hogy a pasi-ideál a Stallone vagy Schwarzenegger-alkatú férfi helyett a kisfús, szőrtelen, vékonyka metroszexuális férfi lett. Nem csoda, hiszen lassan nem látni mást az utcákon.
Mit tudsz tenni az ECD-k elkerülésére?
1. Lehetőség szerint hazai, biztonságos forrásból származó élelmiszereket fogyassz.
2. Étkezés, felhasználás előtt alaposan mosd meg a zöldségeket, gyümölcsöket.
3. Ne tárolj és ne melegíts ételeket műanyag dobozban.
4. Ne idd meg azt a vizet, vagy üdítőt, amelyet korábban az autóban, a strandon már hagytál felmelegedni.
5. Minél alacsonyabb vegyszertartalmú mosó- és mosogatószereket használj.
6. Ne használj klórszármazékokat tartalmazó tisztítószereket.
7. Tudom, horror drága, de az egészséged érdekében érdemes lehet áttérni a nagy kozmetikai márkák csodatermékeiről az egyszerűbb és biztonságosabb bio kozmetikai termékekre.
8. Fogyassz E-vitamint, ami megköti a szervezetet károsító szabadgyököket.
A cikkem megírásához az ihletet Dr. Balázs Csaba belgyógyász, endokrinológus, immunológus professzor szakértői blogja adta. Köszönet érte, hogy megosztotta velünk értékes gondolatait.
Szeghy Krisztina
Családsegítő konzulens, pszichológiai mentor
Késik nálatok a gyermekáldás? Azt gondolod, lehet, hogy ennek lelki oka van? Akkor érdemes megnézned, hogyan és miben segíthet a Babahívogató Program, amellyel a termékenységi problémák lehetséges lelki okait próbáljuk feltárni közösen a leendő anyukával és / vagy apukával:
Babahívogató Program - hogy mielőbb jöjjön a baba
Szeghy Krisztina
Pszichológiai mentor, családsegítő konzulens
20/255-62-69
szeghykrisztina [at] gmail [dot] com
www.szeghykrisztina.hu
Babahívogató Program - hogy mielőbb jöjjön a baba
Szeghy Krisztina
Pszichológiai mentor, családsegítő konzulens
20/255-62-69
szeghykrisztina [at] gmail [dot] com
www.szeghykrisztina.hu